Adaptacja

Dla Dziecka światem bezpiecznym jest świat, który już zna.

Pierwsze tygodnie w przedszkolu bywają trudne - zarówno dla dzieci jak i rodziców.

Zmiana środowiska wymaga od dziecka intensywnego uczenia się, co obciąża układ nerwowy i działa lękotwórczo. Dlatego w tym okresie u niektórych dzieci przeważają uczucia ujemne, tj. tęsknota za domem, lęk przed obcymi ludźmi, pomieszczeniami, przedmiotami, niepokój z powodu hałasu i ruchu, silniejsze niż u dorosłych, bo nie złagodzone zrozumieniem sytuacji.

Jest to czas zmian, które wiążą się niekiedy z silnymi przeżyciami i dlatego warto, by zarówno najmłodsi, jak i ich opiekunowie przygotowali się na powitanie przedszkola. W związku z tym, w ostatnim tygodniu sierpnia, podczas trzech ostatnich dni proponujemy bezpłatne zajęcia adaptacyjne, mające na celu łagodne, mądre i pełne zabawy wprowadzenie dzieci i rodziców w przedszkolny świat.

Co dają zajęcia adaptacyjne rodzicom?

• Umożliwiają poznanie specyfiki przedszkola i kadry pedagogicznej
• Przybliżają sposoby realizacji założeń programowych, formy i metody pracy z dziećmi
• Pokazują jak dziecko funkcjonuje w nowej grupie

Poza tym podczas spotkania organizacyjnego dla Rodziców odbywających się w przed

dniami adaptacyjnymi postaramy się wspólnie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

• Czy moje dziecko jest gotowe by zostać przedszkolakiem?
• Co zrobić gdy dziecko będzie płakało?
• Jak ułatwić mu te pierwsze dni w przedszkolu?
• Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dziecku w adaptacji :

• Skracajmy początkowo czas pobytu dziecka w przedszkolu do kilku godzin dziennie, zabierając je do domu przed snem.
  •  Dziecko w okresie adaptacji potrzebuje dużo snu i bardzo dużo spaceru, przebywania na świeżym powietrzu.
  •  Powstrzymujmy się od reagowania zniecierpliwieniem, rozdrażnieniem na początkowe trudności dziecka.
  •  Starajmy się zachować w sposób zrównoważony, nie ujawniać naszych niepokojów w czasie rozstań z dzieckiem.
  •  Spokój rodziców udziela się ich dziecku.
  •  Należy ponadto okazywać w obecności dziecka życzliwość i zaufanie wobec nauczycieli odbierających je od rodzica.

Konieczna jest ścisła współpraca domu i personelu żłobka. Kontakt ten zapewni jednolitość postępowania i wymiana obserwacji na temat dziecka.

Wspierajmy się wzajemnie dla dobra dzieci. Odpłacą nam uśmiechem , który da nam przekonanie i satysfakcję, że byliśmy pomocni w tych początkowo trudnych dla nich chwilach POZNAWANIA NOWEGO ŚWIATA !

Psycholog mgr Lucyna Lewandowska